Bielsko Biała - wieża ciśnień

 Bielsko - Biała - miasto leżące na południu Polski, posiadające bogatą historię i architekturę. Bielsko posiada swoje wieże ciśnień, które bez względu na upływający czas, zachowały się do dnia dzisiejszego.

Bielsko Biała

Wodociągowa wodna wieża w Bielsku Białej mieści się przy ulicy Komornickiej, na terenie dawnej fabryki. Wieża ciśnień została wybudowana w latach 1907 - 1908, w tym okresie powstała również fabryka - przędzalnia wełny. Wodna wieża została zaprojektowana tak, aby dostarczać wodę do przędzalni oraz do innych obiektów, wchodzących w skład fabryki. Wieża ciśnień została wybudowana na planie kwadratu i jest scalona z halą fabryczną. Wewnątrz wodnej wieży znajduje się klatka schodowa, natomiast na szczycie, umiejscowiony jest zbiornik na wodę. Fasadę wieży ciśnień wypełniają masywne przecięte okiennice oraz poziome galeryjki. Wieża została wybudowana z czerwonej cegły, a następnie pokryta została tynkiem. Całość obiektu wieńczy głowica, wsparta na poziomych gzymsach.

Kolejowa wieża ciśnień w Bielsku - Białej znajduje się przy ulicy Warszawskiej. Jej początki sięgają z okresu sprzed I wojny światowej. Wodna wieża przeszła wiele modernizacji, przebudowy i dostosowania dla potrzeb biurowych. Kolejowa wieża ciśnień została wybudowana na planie kwadratu z czerwonej cegły. Obiekt posiada trzy kondygnacje. Warto tutaj wspomnieć, że historia kolei w Bielsku sięga 1855 roku, kiedy to miasto należało do cesarstwa austro-węgierskiego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zabrze - wieża ciśnień

Gliwice - wieża ciśnień

Wieże ciśnień w Katowicach