Wieża ciśnień - restauracja

Zakup i wyremontowanie wieży ciśnień ( wodnej wieży ) może się okazać bardzo dobrą inwestycją. Wieże ciśnień przeważnie budowane były w centrach miast. Otworzenie restauracji w wieży ciśnień z pewnością przyciągnie masę ciekawych klientów. Drugą sprawą jest fakt, że ożywianie starych zabytkowych wodnych wież, stało się bardzo popularne w Polsce.


 Dlaczego wieża ze zbiornikiem na wodę, nazywa się wieżą ciśnień lub wodną wieżą ?

W dawnych czasach, wieże wodociągowe, nazywano wodnymi wieżami. Dlatego, że na szczycie wieży, umieszczony był zbiornik z wodą, który zapewniał równą dystrybucję wody dla mieszkańców miasta lub mniejszej osady. Wodną wieżę obsługiwał tzw. czerpak. Działanie urządzenia polegało na tym, że za pomocą siły ludzkiej lub zwierząt, tłoczona woda rurami, napełniała zbiornik wieżowy. Pierwsze wodne wieże nie przekraczały 20 metrów wysokości i nie były urządzeniami w pełni automatycznymi. W późniejszych wiekach, od końca XIX wieku, w pejzażu miast, zaczęły pojawiać się pierwsze wieże ciśnień. Wieża ciśnień w przeciwieństwie do dawnych wodnych wież, była już urządzeniem w pełni zautomatyzowanym. Woda tłoczona z rzek, a w późniejszym okresie ze studni głębinowych, dzięki wydajnym pompom na parę lub prąd elektryczny, była pompowana do zbiornika, mieszczącego się na szczycie wieży. Dlatego istnieje duża różnica w nazewnictwie, z których można stwierdzić, dzięki powyższym argumentom, że wodna wieża i wieża ciśnień, są osobnymi, ale spokrewnionymi w dużym stopniu urządzeniami.

Wieża ciśnień - restauracja
Wieża ciśnień - restauracja ( zdjęcie: Tdl1060 )

Wieża ciśnień, wodna wieża, co to jest ? i jak działa ?

Tak jak wspomniałem wcześniej wieża ciśnień i wodna wieża, działają na podobnych zasadach, które mają za zadanie, utrzymać stabilność w sieci wodociągowej oraz dystrybucję wody do odbiorców. Cały ten proces odbywa się dzięki prawom grawitacji i hydrostatyki. Żeby powyższy proces mógł sprawnie działać, to zbiornik na wodę, musi znajdować się powyżej punktów odbioru wody tj. domostwa, hale fabryczne, kolejowe żurawie wodne, powinny znajdować się pod strefą zbiornika wieży ciśnień.

Dlaczego budowano wieże ciśnień i wodne wieże ?

Możecie mi wierzyć na słowo, że w dawnych czasach było bardzo męczące, czerpanie i noszenie wody w ceramicznych naczyniach przez całą osadę. Jeśli jeszcze budynki znajdowały się w bliskim sąsiedztwie rzeki, to jeszcze nie było z tym problemu. Osady zaczęły się rozrastać, domy zamieniały się w piętrowe kamienice, nasilał się problem z dostępem do wody pitnej. Zaprojektowanie bardziej wyrafinowanych wież ciśnień, pozwoliło rozwiązać ten problem. Pod koniec XIX wieku, wieże ciśnień pozwalały już na dopływ świeżej wody z każdego rejonu miasta. A takie zawody jak nosiwoda, powoli przechodziły w zapomnienie.

Co się stało ze starymi wieżami ciśnień ?

Wieże ciśnień zostały wyparte przez nowoczesne hydrofory i zautomatyzowane sieci wodociągowe. Sporą ilość wież ciśnień rozebrano, zburzono lub wyremontowano i otwarto w nich puby, restauracje lub kawiarnie. Sporo z nich stoi nadal zaniedbana.

Co można otworzyć lub jak urządzić wieżę ciśnień ?

W starej wodnej wieży lub wieży ciśnień można otworzyć pub, restaurację, kawiarnię, pensjonat lub punkt widokowy. Wodna wieża jest też dobrym obiektem na otwarcie planetarium. Bardzo często wieża posiada swój architektoniczny styl, który może wkomponować się w klimat tworzonej restauracji.

Gdzie można kupić wieże ciśnień ?

Wieżę ciśnień można kupić na portalach aukcyjnych za przystępną cenę. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zabrze - wieża ciśnień

Gliwice - wieża ciśnień

Wieże ciśnień w Katowicach