Wieże ciśnień w Koninie, Kole i Słupcy

Wieże ciśnień w mieście Konin 

Wieże ciśnień w mieście Konin, posiadają ścisły związek z budową i rozwojem kolei żelaznych. Kolejowe wieże ciśnień zostały wzniesione w celu poprawy funkcjonowania wodociągów, działających na terenie dworca kolejowego oraz parowozowni. Pierwszą kolejową wieżą ciśnień w Koninie jest wieża, wybudowana na terenie nieistniejącej już starej stacji kolejowej w 1924 roku. Służyła ona do zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej, obejmującej kolej. Wieża ciśnień posiada konstrukcję żelbetową. Wieża ciśnień ma wysokość około 30 m i może pomieścić około 200m3 wody.

Konin - wieża ciśnień
Konin - wieża ciśnień ( autor: Sp3qyg )

Druga kolejowa wieża ciśnień, została wybudowana prze Niemców w latach 1941 - 1943. Wodna wieża jest wysoka na 35 metrów, posiada zbiornik żelbetowy o pojemności 500 m3 wody. Wieża została wybudowana z czerwonej cegły.

Wieża ciśnień w Kole

Wieża została wybudowana razem z dworcem kolejowym na początku lat 20-tych XX wieku. Obiekt posiada dwa cylindryczne żelbetowe zbiorniki płaskodenne usytuowane koncentrycznie, o łącznej pojemności ok. 320 m3

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zabrze - wieża ciśnień

Gliwice - wieża ciśnień

Wieże ciśnień w Katowicach