Wieże ciśnień w Katowicach

 W sercu Górnego Śląska, w mieście Katowice - stolicy polskiego przemysłu, zachowało się do dnia dzisiejszego kilka wież ciśnień. Historię Katowic nie tylko piszą wielkie huty i kopalnie. Rozwój katowickiej aglomeracji w dużej mierze mógł być osiągnięty dzięki sprawnej dystrybucji wody oraz wybudowanych do tego celu przemysłowych, wodociągowych oraz kolejowych wodnych wież.

Katowice wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Szopienicach ( Andrzej Stempa )

Wieża ciśnień w Katowicach - Szopienicach

Wodna wieża mieści się przy ulicy Korczaka, dawniej obiekt zaopatrywał w wodę Hutę Metali Niezależnych. Wieża ciśnień jest wysoka na 65 m. Posiada wysoką podstawę, trzon nośny oraz głowicę ze zbiornikiem na wodę. Wodną wieżę zaprojektowali bracia Zillmanowie ( twórcy osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach ) Wieża ciśnień została wytyczona na planie koła i wybudowana z czerwonej cegły.

Wieża ciśnień w Katowicach - Giszowiec

Wodociągowa wieża ciśnień mieści się przy zbiegu ulic Górniczego Stanu i Pszczyńskiej. Można ją podziwiać na najwyższym punkcie wzniesienia, należącego do osiedla Nikiszowiec. Wodna wieża została zaprojektowana przez niemieckich architektów - braci Georga i Emila Zillmannów. Celem, który otworzył projekt, była chęć stworzenia nowoczesnej sieci wodociągowej, która w zamyśle, miała dostarczać wodę dla osiedla robotniczego - Giszowiec. Wieża ciśnień odpowiedzialna była za regulację ciśnienia w rurach wodociągowych, które biegły pod gruntem. Obiekt został wybudowany w stylu niemieckiego historyzmu, neomanieryzmu oraz w swojej sylwetce, nawiązywał do średniowiecznych baszt obronnych. Wybudowana z czerwonej cegły, na planie koła, wieża ciśnień w Giszowcu, kosztowała władze pruskie około 150 tyś marek i można powiedzieć, że służyła mieszkańcom przez długie lata.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zabrze - wieża ciśnień

Gliwice - wieża ciśnień